Sve što treba da znate o držanju morskih prasića kao kućnih ljubimaca

Nefertiti Blog 2025-06-10

Sveobuhvatan vodič o brzi, hrani, zdravlju i karakteru morskih prasića. Saveti za početnike i iskusne vlasnike.

Sve što treba da znate o morskim prasićima kao kućnim ljubimcima

Morski prasići su prelepe i veoma društvene životinje koje sve više ljudi bira za svoje kućne ljubimce. Međutim, kao i svaki drugi ljubimac, zahtevaju posebnu pažnju i brigu. U ovom članku ćemo detaljno razmotriti sve aspekte njihovog držanja, od karaktera i navika do ishrane i zdravstvenih potreba.

Karakter i navike morskih prasića

Morski prasići su po prirodi veoma plašljive životinje kojoj treba vremena da se navikne na čoveka. Za razliku od pasa sa kojima možete da se igrate kako god želite, sa morskim prasićima morate postepeno, po njihovim uslovima.

Mnogi vlasnici primete da njihov prasić ima perioda kada jednostavno nije raspoložen za druženje. Kada se izvadi iz kaveza, mora biti stalno na oku jer imaju tendenciju da grickaju sve što im dođe na put, posebno kablove.

Ponašanje u vezi mazenja varira od jedinke do jedinke. Neki prasići ne vole da se maze, neki samo po leđima, dok drugi guraju ruku kada ne žele da ih se maze. Bitno je poštovati njihove želje i ne insistirati ako ne pokazuju interesovanje za mazenje.

Smestaj i higijena

Kavez za morskog prasića treba da bude dovoljno prostran - minimalno 76x91cm za jednu jedinku. Najbolja podloga je piljevina ili peleti, dok se novine ne preporučuju zbog olova u štampi. Kavez treba redovno čistiti - najbolje svakodnevno menjati prljave delove piljevine, a jednom nedeljno temeljno oprati kavez.

Mnogi vlasnici koriste plastične posude kao improvizovane kaveze jer su jeftinije od komercijalnih. Važno je da kavez ima zatvoren deo gde će se prasić moći sakriti kada oseti potrebu za sigurnošću.

Za obavljanje nužde, prasići obično biraju određeni ćošak kaveza. Postavljanjem plastične tanjirice ili posudice na to mesto možete olakšati čišćenje.

Ishrana i ishrambene navike

Osnovu ishrane morskih prasića čini:

  • Seno - u neograničenim količinama
  • Specijalizovana hrana za morske prasiće (oko 1-2 supene kašike dnevno)
  • Sveže povrće bogato vitaminom C (paprika, krastavac, šargarepa)
  • Sveža voda - stalno dostupna

Vitamin C je ključan za morske prasiće jer ga sami ne proizvode. Može se davati u obliku tableta rastvorenih u vodi ili kroz vitaminom C bogato povrće.

Treba izbegavati voće zbog visokog sadržaja šećera, kao i povrće koje nadima (kupus). Morski prasići su poznati po tome što stalno traže hranu i skiču kada osete da neko dolazi sa hranom, čak i kada nisu gladni.

Zdravstveni problemi i prevencija

Najčešći zdravstveni problemi kod morskih prasića uključuju:

  • Respiratorne infekcije
  • Probleme sa zubima
  • Kožne infekcije (gljivice, suga)
  • Probleme sa mokraćnim sistemom

Znakovi bolesti uključuju smanjen apetit, teže disanje, češće češanje, gubitak dlake ili promene u ponašanju. Pri prvim znacima bolesti potrebno je posetiti veterinara specijalizovanog za glodare.

Preventivno, važno je održavati čist kavez, obezbediti balansiranu ishranu i redovno posmatrati ponašanje ljubimca kako bi se uočile eventualne promene.

Društvene potrebe i kompatibilnost sa drugim ljubimcima

Morski prasići su veoma društvene životinje i najbolje je držati ih u paru ili većim grupama, pod uslovom da su istog pola ili sterilisanih. Kada se uvode novi članovi, potrebno je to činiti postepeno i pod nadzorom.

Što se tiče drugih kućnih ljubimaca, morski prasići se generalno ne preporučuju zajedno sa mačkama ili psima, iako postoje izuzeci. Uvek je potrebno biti oprezan i nikada ne ostavljati prasiće same sa potencijalnim predatorima.

Životni vek i starejske promene

Prosečan životni vek morskog prasića je 5-7 godina, mada uz dobru negu mogu živeti i do 8-9 godina. Kako stare, postaju manje aktivni, dlaka može da izbledi ili da počne da opada, a vid i sluh se pogoršavaju.

Stariji prasići zahtevaju posebnu pažnju - mekšu podlogu, lakše dostupnu hranu i vodu, te topliji deo stana zimi. Važno je redovno pratiti njihovo zdravlje jer su stariji prasići podložniji bolestima.

Zaključak

Morski prasići su predivni ljubimci koji donose mnogo radosti u dom, ali zahtevaju odgovornu i informisanu negu. Kao društvene životinje, najsrećniji su kada provode vreme sa svojim vlasnicima ili drugim prasićima. Sa strpljenjem, ljubavlju i pravilnom negom, morski prasići mogu biti verni saputnici tokom mnogo godina.

Pre nego što odlučite da udomite morskog prasića, dobro razmislite o svim aspektima njihove nege i obavezama koje to nosi. Iako su manji od pasa i mačaka, zahtevaju podjednaku posvećenost i brigu.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.